শিল্পী সকলোৰে ঊৰ্ধ্বত?

ভাৰত-পাকিস্তানৰ মাজত ওলমি থকা দীৰ্ঘদিনীয়া অপ্ৰীতিকৰ পৰিস্থিতিৰ মাজতো ‘শিল্পী সকলোৰে ঊৰ্ধ্বত’ ধাৰণাটোকে লৈ আছিল ভাৰতে। কিন্তু এতিয়া আৰু নহ’ব! পাকিস্তানী শিল্পীৰ ভাৰতলৈ আহি ধন ঘটা বন্ধ কৰা হ’ল। ভাৰত-পাকিস্তানৰ মাজৰ সম্পৰ্ক স্বাভাৱিক নোহোৱা পৰ্যন্ত পাকিস্তানী শিল্পীক বলিউডত নিষিদ্ধ কৰিলে ইণ্ডিয়ান মশ্যন পিকচাৰচ প্ৰডিউচাৰ্চ এচোচিয়েশ্যন (IMPPA)-এ৷ এতিয়া আৰু ভাৰতলৈ আহি গুলাম আলিৰ দৰে গায়কে গজল গাই, ফাৱাদ খান, মাহিৰা খান, আলি জাফৰ আদিৰ দৰে শিল্পীয়ে বলিউডৰ চিনেমাত অভিনয় কৰি, ৰাহৎ ফটেহ আলি খানৰ দৰে ছুফী গায়কে হিন্দী চিনেমা, সংগীত সন্ধিয়া বা ৰিয়েলিটী শ্ব’ত গান গাই ধন উপাৰ্জন কৰাৰ বাট মৰিল।

বহুতে নাজানে যে এইসকল শিল্পীয়ে নিজৰ দেশতকৈ ভাৰতত আহি কৰা কামেৰেহে নিজৰ দেশতো জনপ্ৰিয়তা লাভ কৰিছে৷ তদুপৰি এওঁলোকে ভাৰতত পোৱা পাৰিশ্ৰমিক নিজৰ দেশতকৈ তিনি গুণৰ পৰা দহ গুণ পৰ্যন্ত অধিক! এনে একোজন শিল্পীৰ আগমনৰ লগে লগে ভাৰতৰ একোজন শিল্পীৰ কাম আৰু পাৰিশ্ৰমিক হেৰোৱা নাইনে? এটা উদাহৰণ- চলমান খানৰ শেহতীয়া চিনেমা ‘চুলতান’ৰ যিটো গান আপুনি পাকিস্তানৰ গায়ক ৰাহৎ ফটেহ আলি খানৰ কন্ঠত শুনিছে, সেই গানটো প্রথমে গাইছিল অৰিজিৎ সিঙে; চলমান খানৰ ইচ্ছা অনুসৰি পৰৱৰ্তী সময়ত গানটো অৰিজিতৰ অজ্ঞাতে পুনৰ ৰেকৰ্ডিং কৰা হয় পাকিস্তানী গায়কজনক ভাৰতলৈ আনি৷ এতিয়া পিছে মুক্তিৰ অপেক্ষাত থকা হিন্দী চিনেমাৰ পৰাও পাকিস্তানী শিল্পীৰ গান আঁতৰাই পেলোৱা হৈছে৷

rahat-fateh-ali-khan

LoC উলংঘা কৰি আৰু যুদ্ধ বিৰতি চুক্তি লঠিয়াই ভাৰতৰ মাটিত সোমাই পাকিস্তানৰ সেনাই ভাৰতীয় সেনাক হত্যা কৰি যোৱাৰ বেলিকা ভাৰতীয়ৰ উদাৰতাৰ সুযোগ লৈ ভাৰতলৈ আহি আহি ধন-মান অৰ্জা এইসকল শিল্পীৰ মুখৰ মাত এষাৰ নাই! এনে মানুহক ভাৰতৰ মাটিত ধন ঘটিবলৈ দিয়াৰ দৰকাৰ কি, তেওঁলোক যিমানেই জনপ্ৰিয় শিল্পী নহওক কিয়!

ছবিত: (ওপৰত) আলি জাফৰ, ফাৱাদ খান, মাহিৰা খান,আতিফ আচলাম৷ (তলত) ৰাহৎ ফটেহ আলি খান

আপোনাৰ আৰু ভাল লাগিব পাৰে:
বিদ্যুৎ কুমাৰ ভূঞা

বিদ্যুৎ কুমাৰ ভূঞা

লেখক, সাংস্কৃতিক সাংবাদিক৷ গুৱাহাটী৷

আপোনাৰ মন্তব্যই লেখকক প্ৰেৰণা যোগাব

avatar
  চাবস্ক্ৰাইব কৰক  
Notify of